LUNCH BOX #1 – rozgrzewający posiłek przeciw przeziębieniu

Na kapryśną pogodę nie ma rady. Ale na poprawienie odporności i wewnętrzne rozgrzanie się – już tak.

Dziś proponuję Wam przepis na bardzo prosty zestaw lunchowy, który najlepiej zjeść na ciepło, ale na zimno jest równie smaczny.

Kasza jaglana w diecie    Buraki są zdrowe  Dynia a dieta wzmacniająca

Składniki na 1 porcję

50 g kaszy jaglanej (zważonej przed ugotowaniem) + sól i 1 łyżeczka oleju rzepakowego do gotowania

150 g fileta z indyka

100 g dyni

100 g buraka

30 g pestek dyni

2 łyżki posiekanego koperku

sos: 1 łyżka oleju rzepakowego, 1 łyżeczka utartego drobno świeżego imbiru, 1/2 zmiażdżonego ząbka czosnku, szczypta soli, 1 łyżka soku z pomarańczy, 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie kaszy jaglanej: kaszę przepłukać  na sitku wrzątkiem, osączyć. Następnie już w garnku wetrzeć w kaszę olej (aby kasza się nie sklejała),zalać kaszę ok. 1 szklanką wody, posolić, doprowadzić do wrzenia. Czas gotowania wynosi ok 15-20 min, pod koniec tego procesu można już wyłączyć grzanie, przykryć kaszę i dogotuje się ona bez przywierania do dna garnka. Jeśli w garnku pozostałą niewielka ilość wody po ugotowaniu kaszy, należy ją odcedzić (wodę można wykorzystać do podlania kwiatka lub do gotowania zupy).

Przygotowanie indyka: mięso pokroić w paski, doprawić szczyptą soli, czarnego pieprzu, kurkumy i cynamonu. Kawałki usmażyć na patelni z dodatkiem niewielkiej ilości oleju rzepakowego lub bez tłuszczu.

Dynię i buraka upiec w piekarniku (200 St, 40 min) lub ugotować na parze, pokroić w grubą kostkę.

Pestki dyni uprażyć na suchej patelni.

Wszystkie składniki dania umieścić w pudełku (najlepiej warstwowo: buraki i dynia na dnie, wyżej mięso i na wierzchu kasza), zalać sosem, posypać koperkiem i pestkami dyni. Wymieszać dopiero przed zjedzeniem.

 

Składniki tego dania pomagają uchronić się przed przeziębieniem.

Kasza jaglana znana jest ze swoich właściwości „osuszających” drogi oddechowe, wspomaga leczenie kataru oraz zapalenia zatok lub oskrzeli i płuc. Ewentualną gorycz usuwamy, przepłukując ją wrzątkiem.

Imbir i czosnek to pogromcy wirusów i bakterii.

Mięso jest tu dodane raczej dla wzbogacenia dania i zbilansowania składników odżywczych w diecie. W wersji wegetariańskiej należy je po prostu pominąć.

 

Dodano: 16 stycznia 2018, autor: Dorota Dębogórska