Dieta odchudzająca

Sprawną przemiana materii może się poszczycić tylko około 20% osób. Nic dziwnego, że błędy w diecie tak szybko doprowadzają do nadwagi i otyłości. W Gabinecie Dietetycznym od ponad 10 lat opracowuję diety dla osób odchudzających się. Ponieważ nie ma dwojga identycznych ludzi na świecie, to i na dietę każdy reaguje inaczej. Jedni chudną szybko, bez problemów , inni miewają okresy spowolnienia i braku efektu. Niestety jest to wpisane w proces odchudzania. Ale dietetyk jest po to, aby przeprowadzić przez niego sprawniej.

Pierwsze dwa do trzech tygodni to oczyszczanie organizmu, pozbywanie się toksycznych substancji, zalegających w jelitach resztek pokarmowych i nagromadzonej wody.
Obserwujemy wtedy obniżony nastrój, gorsze samopoczucie, lekkie zmęczenie, senność, u niektórych osób rozdrażnienie. Charakterystyczne są też częste oddawanie moczu, częste wypróżnienia, mogą wystąpić również bóle głowy i wypryski. Nie trzeba się nimi martwić, zwykle dolegliwości znikają w ciągu kilku dni.
dieta_odchudzajacaEfektem oczyszczania jest spadek wagi o około dwa – trzy kilogramy, uczucie lekkości i więcej energii.
Kolejny etap to dopiero właściwa redukcja tkanki tłuszczowej. Spalanie tłuszczu odbywa się wtedy, kiedy nie dostarczamy do organizmu takiej ilości energii, jakiej potrzebujemy. Czyli ograniczamy kalorie. Najbezpieczniej jest rezygnować z produktów wysoko kalorycznych – tłustych i smażonych dań, kiełbas, majonezu oraz z cukru – słodyczy i słodkich deserów. W tez sposób zmuszamy organizm do wykorzystywania zapasu energii z tkanki tłuszczowej.
Rozsądne chudnięcie odbywa się z zachowaniem zasad zdrowego żywienia i wykorzystaniem wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Bezpieczne tempo chudnięcia to od połowy do jednego kilograma w tygodniu.
Na początku odchudzania planujemy rodzaj i ilość posiłków, tak aby nie głodować, ale jednocześnie nie przeciążać organizmu. Warto dobrać też odpowiednią aktywność fizyczną, która jeszcze przyspieszy przemianę materii.
Celem diety odchudzającej jest wyrównanie w organizmie proporcji tłuszczu, kości, mięśni i wody.
Ostatni etap jest czasem na ustabilizowanie wagi. Stopniowo modyfikujemy zalecenia dietetyczne, ale ostrożnie, nie doprowadzając do efektu jo-jo. Trwa to przez około 2 miesiące.
Najważniejsze w odchudzaniu są: silna motywacja, wytrwałość i spokój. Aby się nie poddać warto ściśle współpracować z dietetykiem, na bieżąco relacjonować samopoczucie fizyczne, psychiczne i szczerze mówić o swoich wątpliwościach, potknięciach i obawach.
Zapraszam!!!

Zobacz również: Pakiet skuteczne odchudzanie