Biała Dieta

Dzięki nowoczesnym technologiom stomatologicznym posiadanie śnieżnobiałych zębów przestało być odległym marzeniem. Można zdecydować się na wybielanie zębów w warunkach domowych lub w gabinecie dentystycznym, choć dopiero ta druga opcja przynosi najbardziej spektakularne rezultaty. Na ostateczny efekt składa się wiele czynników, m.in. wyjściowa barwa zębów, indywidualne predyspozycje czy stosowanie się do konkretnych zaleceń po zabiegu. Kluczowe znaczenie ma tutaj przestrzeganie odpowiedniej diety, dzięki której szkliwo zębów nie będzie narażone na przyswajanie barwników z produktów spożywczych. Po wybielaniu konieczna jest tzw. biała dieta, a jej nazwa wywodzi się stąd, że z jadłospisu eliminuje się artykuły spożywcze o ciemnej i wyrazistej barwie.

Biała dieta po wybielaniu zębów posiada kilka etapów, uzależnionych od czasu, który upłynął od zabiegu. Największe restrykcje żywieniowe obejmują pierwsze dwie doby po zabiegu. W kolejnych dniach można włączać nowe produkty, jednak jeszcze przez około dwa tygodnie biała dieta po wybielaniu nakładkowym bądź innego typu powinna stanowić bazę żywienia. Taki okres pozwala upewnić się, że wybielanie utrwaliło się i szkliwo nie jest już tak bardzo podatne na odbarwienia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy dietetyka w planowaniu białej diety?

Aby mieć pewność, że biała dieta po piaskowaniu zębów bądź innym zabiegu wybielania została odpowiednio dobrana, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który kompleksowo spojrzy na potrzebę zastosowania konkretnego modelu żywieniowego.

Często problemem dla pacjentów jest przestrzeganie białej diety, z jednoczesnym zachowaniem jej dobrego zbilansowania. Biała dieta po piaskowaniu, jak również innych zabiegach usuwania osadów nazębnych, należy do diet eliminacyjnych. Dobór produktów jest dość ograniczony, jednak z uwagi na krótki czas trwania tej diety, nie trzeba obawiać się wystąpienia niedoborów pokarmowych. Niemniej jednak codzienne zbilansowanie jadłospisu jest ważne, zarówno jeśli chodzi o wartość energetyczną, jak i odżywczą.

Szczególną uwagę należy poświęcić komponowaniu diety w przypadku osób cierpiących na schorzenia wymagające odpowiedniego prowadzenia żywieniowego. Warto wspomnieć tu choćby choroby układu pokarmowego, alergie, celiakię czy też różnego typu nietolerancje. W przypadku takich pacjentów biała dieta po wybielaniu musi też uwzględniać wszystkie dodatkowe czynniki, żeby pacjent nie był narażony na komplikacje zdrowotne. Tu także rola dietetyka w opracowaniu jadłospisu jest nieoceniona.

Olśniewający uśmiech

Gabinet Dietetyczny jest miejscem, w którym otrzymają Państwo fachowe doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego sposobu żywienia po wybielaniu zębów. Na konsultację dietetyczną warto udać się jeszcze przed planowanym zabiegiem. Dietetyk przeprowadzi dokładny wywiad, ustali oczekiwania i potrzeby pacjenta, a także przygotuje jadłospis odpowiadający wymogom białej diety, a jednocześnie będący odpowiedzią na całokształt jego sytuacji zdrowotnej.

Serdecznie zapraszam do Gabinetu Dietetycznego wszystkie osoby, które planują wybielanie zębów oraz:

– chcą mieć pewność, że dieta, której będą przestrzegać, będzie spełniać wymogi żywienia po zabiegu;

– pragną zapewnić sobie dietę nie tylko pozbawioną zabronionych po wybielaniu produktów spożywczych, ale także odpowiednio zbilansowaną (o określonej wartości odżywczej oraz kaloryczności);

– mają specyficzną sytuację (np. wykonują ponadprzeciętną aktywność fizyczną) lub dodatkowe problemy zdrowotne, wymagające szczególnego postępowania dietetycznego.

Zapraszam do Kontaktu!!!

Masz pytania? Napisz do mnie!Chcesz więcej? Zajrzyj na bloga!