Pakiet BĘDĘ MAMĄ, czyli czego nie jeść w ciąży (a co jeść?)

Od lat jako dietetyk we Wrocławiu jestem edukatorką w szkołach rodzenia, dlatego wiem, jak ważna jest edukacja żywieniowa przyszłych Mam. W oparciu o moje doświadczenia zawodowe i osobiste (sama jestem mamą dwójki dzieci) stworzyłam Pakiet BĘDĘ MAMĄ. Krok po kroku i miesiąc po miesiącu, wraz z rozwijającą się ciążą, podpowiem, na co trzeba zwrócić uwagę, gdzie szukać najbardziej wartościowych składników odżywczych oraz jak radzić sobie z ciążowymi trudnościami: najczęstszymi dolegliwościami, nadmiernym przyrostem masy ciała, czy z nieprawidłowymi wynikami badań.

dieta w ciążyOczekiwanie na dziecko jest jednocześnie okresem radości, ale i wielu obaw. Mamy potrzebują wtedy wsparcia lekarza, położnej i właśnie dietetyka. Pakiet BĘDĘ MAMĄ jest propozycją dla pań będących w ciąży, niezależnie od jej wieku, ale również dla kobiet planujących zajście w ciążę i chcących do niej dobrze przygotować swój organizm. Specjalistą, który w tym pomoże jest dietetyk.

Organizm Mamy jest jedynym źródłem składników odżywczych dla dziecka. Dlatego warto zadbać o najwyższą jakość produktów i posiłków Mamy, aby zapewnić Maluszkowi prawidłowy rozwój. W dzisiejszych czasach, kiedy nagminnie się odchudzamy, eksperymentujemy ze kolejnymi stylami odżywiania i używamy wielu przetworzonych produktów spożywczych, może się okazać, że dotychczasowa dieta w stopniu niewystarczającym pokrywa zapotrzebowanie Mamy i Dziecka. Sztuka polega na tym, aby tak zbilansować posiłki, żeby odżywiły dwa organizmy. Zapraszam więc na kurs, na którym uczę Mamy jak jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Pozwoli to harmonijnie rozwijać się Dziecku, nie naruszając kondycji zdrowotnej Mamy.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, zgodnie z cyklem badań i kolejnych wizyt u ginekologa. Na pierwszej wizycie przyjrzymy się dokładnie obecnemu sposobowi odżywiania Mamy, określimy prognozę dopuszczalnego przyrostu wagi, a także ocenimy stan zdrowia obojga. Na tej podstawie usuniemy z diety produkty działające niekorzystnie na Dziecko oraz zbędne źródła pustych kalorii. Określimy cele żywieniowe na najbliższe tygodnie, zaplanujemy dokładnie poszczególne posiłki w ciągu dnia i ustalimy wspólnie zasady żywienia. Uwzględnimy oczywiście preferencje smakowe i szczególne zachcianki Mamy.

Na każdym spotkaniu Mama może liczyć na:

  • Kompleksową analizę aktualnego stanu zdrowia, analizę wyników badań i wskazówki dotyczące zdrowia
  • Przedstawienie potrzeb Mamy i Dziecka w każdym z kolejnych miesięcy ciąży
  • Przygotowanie listy produktów polecanych i zakazanych w ciąży
  • Uwzględnienie w diecie pojawiających się dolegliwości – nudności, zgagi, wzdęć, zaparć
  • Przygotowywanie w razie potrzeby diety specjalnej – np. cukrzycowej, nisko-sodowej
  • Jadłospisy zawierające odpowiednie ilości składników sprzyjających zdrowiu Mamy i Dziecka – wapnia, żelaza, kwasów omega -3, kwasu foliowego, magnezu i innych
  • Regularną kontrolę wagi, tak aby nie przytyć za dużo
  • Pomoc merytoryczną w każdej sytuacji zdrowotnej związanej z ciążą

Kontakt z dietetykiem nie kończy się wraz z urodzeniem Dziecka. Dodatkowo do ostatniego spotkania przed porodem dołączam zalecenia dietetyczne dla Mamy wraz z dietą w okresie karmienia piersią i w czasie połogu. Wyjaśnię, jak postępować w przypadku kolek, biegunek lub innych niepożądanych objawów u Dziecka, podpowiem, jak uchronić się przed monotonią diety i co tak naprawdę można jeść. W zaleceniach znajdzie się również schemat rozszerzania diety niemowląt, uwzględniający pory wprowadzenia kolejnych produktów, postępowanie z dziećmi alergicznymi oraz przy wszelkich schorzeniach przewodu pokarmowego. W materiałach proponuję też przepisy na pierwsze obiadki i deserki dla Malucha.

Na spotkania zapraszam również przyszłych Ojców, aby zapoznali się z zasadami zdrowego żywienia i wspierali Mamy.

Pakiet BĘDĘ MAMĄ można przedłużyć na okres pierwszego roku życia dziecka, konsultacje z dietetykiem mogą odbywać się w domu lub drogą mailową.

Wybrane opinie Mam:

„Dzięki spotkaniom z Panią Dorotą i jej cennym wskazówkom udało mi się przejść przez ciążę bez żadnych komplikacji. Nie miałam ani anemii, ani nadwagi, a mój Jasio urodził się zdrowiutki – 10 punktów w skali Apgar.”

„Moja ciąża była trudna, bo od dzieciństwa choruję na cukrzycę. Bałam się, że nie zapewnię dziecku odpowiedniego żywienia. Ale wszystko się udało, miałam cukry idealne jak nigdy, jestem bardzo zadowolona z ofert Gabinetu Dietetycznego Doroty Dębogórskiej.”

„Gdyby ktoś mi powiedział, że można pogodzić moją dietę wegetariańską i zdrowie rozwijającego się we mnie dziecka, nie czekałabym tak długo z zajściem w ciążę. Po spotkaniach z p. Dorotą mam pewność, że nie zaszkodzę dziecku, mały rozwija się wspaniale, mimo że nie złamałam swoich zasad i nie jadłam produktów odzwierzęcych.”

„To duży komfort móc poradzić się dietetyka w każdej sytuacji. Pani Dorota jest taką osobą. Nie zostawiła mnie z moimi wątpliwościami, zawsze mogłam liczyć na kontakt i wskazówki. Bardzo polecam dziewczynom w pierwszej ciąży.”