Dieta oczyszczająca

Zła dieta, zanieczyszczenie środowiska, pośpiech i stres, nadużywanie leków, palenie – wszystko to sprawia, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i mniej odporni.

Dieta oczyszczająca sprawia, że odzyskujemy siłę i witalność, a nasz organizm działa sprawniej. Okresowe oczyszczanie organizmu zalecane jest nie tylko wiosną, ale także po długiej chorobie, długotrwałych sytuacjach obciążenia psychicznego, u osób intensywnie uprawiających sport. Albo po prostu co pół roku, dla poprawienia kondycji i nabrania sił.

W Gabinecie Dietetycznym właściwie każda dieta rozpoczyna się od delikatnego oczyszczania, aby ułatwić organizmowi radzenie sobie z odchudzaniem lub chorobą.

Klasyczne oczyszczanie organizmu (czyli tzw. detoks) trwa około 3-6 tygodni. Dieta opiera się na składnikach bogatych w substancje przeciwutleniające, czyli chroniące przed działaniem wolnych rodników. Są to głównie warzywa, owoce, soki, woda, naturalne ziarna zbóż, niewielkie ilości olejów roślinnych i ryb. Stosujemy też łagodne zioła i przyprawy wspomagające.

dieta_oczyszczajacaOsoby, które przechodzą dietę oczyszczającą, zauważają mnóstwo pozytywnych efektów – uczucie lekkości, ustąpienie wzdęć i bólów głowy, poprawę wyglądu i koloru skóry, kondycji włosów i paznokci. Dodatkowym „skutkiem ubocznym” jest utrata zwykle kilku kilogramów.

Podczas diety oczyszczającej często organizm silnie reaguje. Jest to zjawisko zupełnie normalne i zwykle mija po około tygodniu. Charakterystyczne są wtedy – bóle głowy, częste wypróżnienia, a nawet biegunki, u niektórych osób wypryski, nadmierna potliwość, silne rozdrażnienie, trudna do opanowania senność. Wiążą się one ze spadkiem poziomu glukozy we krwi, spadkiem ciśnienia tętniczego, wzmożonymi przemianami metabolicznymi, wydalaniem toksycznych substancji i zwyczajnym głodem. Organizm ze wszystkich sił stara się bronić przed zmianą. Nazywamy to efektem odstawienia, takim samy jaki dotyczy uzależnień.

Po kilku dniach diety następuje przełom i możemy się poczuć pełni sił i energii, zaskakująco dobrze.

Dieta oczyszczająca często jest pierwszym etapem zmiany stylu życia. W połączeniu ze sportem, rzuceniem palenia i zadbaniem o spokój wewnętrzny jest też elementem wielu wielkich filozofii Wschodu i warsztatów rozwoju duchowego. Uczymy się uważnie obserwować swój organizm, reagujemy szybciej na niepokojące sygnały i chronimy się przed chorobami cywilizacyjnymi.

Po oczyszczaniu warto zwracać uwagę, aby produkty, które jemy nie zawierały sztucznych dodatków do żywności i były jak najmniej przetworzone. W ten sposób efekty diety utrzymują się dłużej i nie dopuszczamy do zanieczyszczenia organizmu w poprzednim stopniu. Czyli każde kolejne oczyszczanie przebiega spokojniej i nie powoduje silnych dolegliwości.

Dietę oczyszczającą należy prowadzić pod kontrolą dietetyka, gdyż nieumiejętnie dobrane składniki nie będą wspomagały organizmu, a wręcz mogą mu zaszkodzić. Dietetyk też ustali, ile taka dieta powinna trwać. Kontynuowanie jej zbyt długo może organizm osłabić.

Zapraszam!!!