Czy warto się badać na nietolerancje pokarmowe?

Jeśli nie możesz poradzić sobie z uporczywymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, miewasz nawracające stany zapalne, czujesz że brak Ci energii lub cierpisz na chorobę autoimmunologiczną, zbadaj się pod kątem nietolerancji pokarmowej.

Jeśli masz wątpliwości, czy jest to potrzebne, podpowiem Ci jak to sprawdzić. Przeanalizuj swoje samopoczucie w ciągu ostatniego roku, oceń czy było dobre, czy coś Ci przeszkadzało. Czy kiedykolwiek miałaś / miałeś wrażenie, że nie poznałeś przyczyny tych dolegliwości, a zastosowane procedury medyczne nie w pełni wyeliminowały problem.

Wiele tu znaków zapytania, ale nietolerancja pokarmowa bywa niekiedy nazywana ” chorobą, której nie ma”, czyli niby wszystko jest w porządku, a jednak czujemy się kiepsko. I często nie potrafimy nazwać dolegliwości ani lekarz nie jest w stanie skutecznie pomóc.

Ten moment jest na pewno najlepszy, aby zastanowić się nad żywieniowymi przyczynami niepokojących objawów, a pierwszy dzień diety eliminacyjnej może się okazać początkiem procesu zdrowienia.

Pamiętam jeszcze czasy, kiedy pacjenci przychodzili do mnie z niespecyficznymi dolegliwościami, jak wzdęcia, osłabienie, nawracające bóle głowy i ciągłe przeziębienia. Właściwie powodem wizyty zwykle była nadwaga, a inne problemy pojawiały się w trakcie rozmowy. Często okazywało się, że dietą można poradzić sobie z wieloma męczącymi objawami, ale było to z mojej strony raczej działanie intuicyjne, na podstawie obserwacji i doświadczeń.

Zdecydowanie łatwiej zaplanować dietę po wykonaniu badania na nietolerancję pokarmową. Kiedy i dla kogo badanie jest wskazane, opisałam w zakładce testy na nietolerancję pokarmową. Natomiast dziś chcę Was zachęcić do badań poprzez przykłady osób, u których okazały się one bardzo pomocne w leczeniu.

Ania, 14 lat.

Problemem podstawowym były zmiany skórne na dłoniach i twarzy. Mimo wielu lat leczenia dermatologicznego ciągle wracały, odbierając dziewczynce pewność siebie. Po wykonaniu testu na nietolerancje pokarmowe i wprowadzeniu diety według jego wskazań już po miesiącu widać było wyraźną poprawę stanu skóry. Po kolejnych 2 tygodniach wszelkie zmiany skórne zniknęły i , co ważne, nie powróciły!

Antek, 4 lata.

Chłopiec od 2 roku życia cierpiał na wzdęcia i biegunki. W konsekwencji nie mógł uczęszczać do przedszkola, a jego mama nie mogła podjąć pracy zawodowej. W teście na nietolerancję pokarmową okazało się, że jeden składnik jego posiłków wyraźnie mu szkodził. I po wyeliminowaniu tylko tego składnika wszystkie objawy chłopca się wycofały. Nie muszę chyba dodawać, że „uzdrowiło” to całą rodzinę.

Andrzej, 27 lat.

Czynny sportowiec, który przez nawracające stany zapalne żołądka nie był w stanie poprawić swoich wyników. Do badania oboje podchodziliśmy z umiarkowanymi nadziejami. A jednak – dieta eliminacyjna wspomogła regenerację żołądka i od 3 lat ani razu nie było stanu zapalnego.

Teresa, 56 lat.

Pani z reumatoidalnym zapaleniem stawów i łuszczycą. To poważne choroby autoimmunologiczne, stany zapalne rozwijające się latami. Testy na nietolerację pokarmową pozwoliły nam odkryć jedną z ich przyczyn ( a może główną?). I wyobraźcie sobie, że w ciągu 3 miesięcy wyniki badań wskaźników zapalnych wyraźnie się poprawiły, a zmiany łuszczycowe wreszcie osłabły. W przypadku takich chorób niestety nie ma mowy o całkowitym wyleczeniu, ale zdecydowanie można łagodzić objawy i hamować postępy choroby.

Takich przykładów mogłabym przytoczyć jeszcze wiele. Ale nie chodzi o sukcesy, tylko o możliwości dla Was. Naprawdę, zdrowie i dobre samopoczucie jest na wyciągnięcie ręki. Zapraszam zatem do badania się.

 

Dodano: 23 stycznia 2017, autor: Dorota Dębogórska