Maj – róż i seledyn

Maj to czas swieżych szparagów i pierwszych kwiatów. Schrupiemy jedne i drugie 🙂
Majowy dzień w ogrodzie zapowiada się bardzo smakowicie. Na początek… radosna wiosenna sałatka. Ugotuj 5 jajeczek przepiórczych, obierz je ze skorupek i pokrój na połowy (raz wzdłuż, raz w poprzek). Roszponkę rozrzuć swobodnie na talerzu, ułóż na niej połówki jajeczek, połowę zielonego ogórka pokrojonego w grube plastry. Posyp garścią pistacji i skrop sosem z 2 łyżek soku z granatu i 1 łyżki oleju lnianego. Udekoruj sałatkę świeżymi bratkami (oczywiście najlepiej w naszym majowym kolorze).
Zainaugurujmy sezon grillowy nieco inaczej. Spróbuj chrupiących szparagów w sosie balsamicznym. Pęczek zielonych bardzo świeżych szparagów obierz do 1/3 wysokości, odkrój końcówki i zblanszuj w gorącej wodzie z solą i cukrem przez ok. 3 minuty. Zahartuj je następnie dolewając lodowatej wody na ok. 30 s., osącz i osusz dokładnie. Ułóż szparagi na gorącym ruszcie i piecz przez ok. 10 min, obracając co 2 minuty. Do takiego przysmaku nie potrzeba nic poza zredukowanym octem balsamicznym. Trzeba gotować go na małym ogniu aż zgęstnieje i zmniejszy o 2/3 swoją objętość. Możesz też połączyć go z sokiem malinowym lub syropem klonowym.

Pora też na pierwszego letniego drinka… nie ma nic lepszego od kieliszka białego musującego wina ze świeżymi owocami – wybierz wczesne truskawki lub maliny. I na koniec słodkie zakończenie majowej uczty – tarta z rabarbarem. Nie obawiaj się przytycia – przecież pozostałe posiłki sa baaaardzo lekkie!
Do ciasta potrzebujesz 250g maki pszennej, 125g masła, szczypty soli, 100g cukru pudru i 5 łyżek lodowatej wody. To ciasto bez jajek, jeśli nie dodasz cukru będzie świetny spód do słonej tarty.
Do miski przesiej makę i cukier oraz sól. Pokrój zimne masło w małą kostkę, wrzuć do sypkich składników. Teraz musisz połączyć masło z mąką i cukrem, ale nie zagniatając, tylko rozierajac w palcach aż powstanie kaszka o konsystencji kruszonki. Skrop całość wodą i w jak najkrótszym czasie zagnieć ciasto. Uformuj z niego kulę i wstaw do lodówki na ok. godzinę. Rozwałkuj ciasto na koło o grubości ok 0,5 cm. Wyłóż nim nasmarowaną masłem formę do tarty, zadbaj by brzegi były dobrze dociśnięte do formy. Nadmiar ciasta usuń, możesz wykorzystać je jako dekorację. Nakłuj ciasto widelcem, aby nie urosło podczas pieczenia.Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st.C i piecz ok 15 min. W tym czasie możesz przygotować nadzienie z 300g rabarbaru, 50g cukru i skórki startej z cytryny. Rabarbar obierz, pokrój w plasterki, wymieszaj z cukrem i skórką z całej cytryny. Wypełnij nadzieniem podpieczoną tartę, na wierzchu ułóż dowolny wzór (np. kratkę) i piecz w 180st. C przez ok. pół godziny. Tartę podawaj na gorąco z jogurtem naturalnym lub mini:) gałką lodów waniliowych -przepis na lody w Gabinecie.

Czyż to nie kwintesencja wiosny?!

Dodano: 15 marca 2016, autor: Dorota Dębogórska