Zataczamy koło. Ostatni miesiąc roku, najkrótsze dni, a jednocześnie najbardziej oczekiwany. Ukoronowaniem tego okresu jest świąteczna uczta. A kolory? Polska Wigilia ma barwę barszczu, owoców zurawiny i śliwek, srebrzystych ryb na wszystkie sposoby. Za oknem skrzy się snieg, czerwienią się owoce jarzębiny i ostrokrzewu. Wieczorami ogrzewamy się grzanym winem. Dlatego grudzień to miesiąc srebra i bordo – kolory królewskie, obiecujące królewski posiłek…
Przepis na zakwas do wigilijnego barszczu znajdziecie w Gabinecie, a w menu mamy – Śledzia z kawiorem i granatem…
Około pół kg filetów sledziowych typu matjas osącz z zalewy i wymocz przez noc w zimnej wodzie. Następnie osusz i pokrój na mniejsze kawałki. Wydrąż nasiona z połowy granata. Przygotuj 1 mały słoiczek czarnego kawioru. Posiekaj drobno połowę dużej czerwonej cebuli i pęczek koperku. Wymieszaj połowę szklanki jogurtu naturalnego z połową szklanki smietany 12 %, posól, dodaj swieżo zmielony czerwony pieprz, wymieszaj z cebulą i koperkiem oraz 3 łyżkami zalewy ze śledzi. W szklanym półmisku układaj warstwowo śledzie, pierzynkę ze śmietany i jogurtu oraz czarny kawior i czerwone perełki granata. Ostatnią warstwę posyp swiezym koperkiem. mozesz tez wymieszać wszystkie składniki i dać im ok. 12 godzin na „przegryzienie się”.
Alternatywą dla kompotu z suszu (bardzo zdrowego zresztą) mogą być figi w sosie z białej herbaty.
6 świeżych fig umyj i natnij ostrym nozem szczyt na krzyż, lekko nacisnij i rozchyl, aby powstał kształt tulipana.
Zaparz 1 łyżeczkę białej herbaty w połowie szklanki wody, dodaj sok z połowy cytryny i 2 łyżeczki miodu. Opcjonalnie możesz uzyc też 30 ml białego wytrawnego wina zamiast cytryny. Figi wstaw do piekarnika nagrzanego do 150 C na ok. 15-20 min. jeszcze ciepłe polej gotowym sosem. Dla rozpusty możesz posypać pokruszonym piernikiem. w wersji zimnej nie piecz fig, ale schłodź przez ok 30 min w zamrażarce, a po polaniu sosem posym zmieloną białą herbatą i uderkoruj listkami melisy.
I na koniec według tradycji bardzo stary przepis na kisiel żurawinowy.
Potrzebna będzie świeża lub mrożona żurawina – ok. 200 g. Ugotuj ją w 0,5l wody z dodatkiem 0,5 szklanki cukru (nic nie poradzimy – cukier jest niezbędny). Gdy gotowy będzie kompot żurawinowy, do niewielkiej ilosci zimnej wody dodaj 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, rozmieszaj dokładnie i tę mieszaninę wlej do gotujacego się kompotu, pogotuj jeszcze minutę i rozlej kisiel do pucharków.
Życzę Wam bardzo, bardzo smacznych Świąt!
Dodano: 15 marca 2016, autor: Dorota Dębogórska